NEWSROOM

6 powodów, dla których lubię pracować z pokoleniem „Z”

Agata Partyka, Trener Wewnętrzny Sanmar:

Codziennie rekrutuję do pracy młodych ludzi i wraz ze spedycją Sanmar pomagam im stawiać pierwsze kroki w branży TSL. Każdego roku przyjmujemy stażystów oraz praktykantów, pomagając im zrozumieć, na czym polega praca spedytora. Od tego jak wygląda ten start zależy często przyszłość młodego pokolenia, dlatego przykładamy się do tego, by w zrozumiały sposób przekazać im jak najlepszy warsztat i zarazić pasją do tego zawodu.

Wiele osób narzeka na pokolenie Z. Negatywne stereotypy obejmują opinię, że młodzież jest nadmiernie uzależniona od technologii, ma słomiany zapał i niską zdolność do skupienia się. Wojna pokoleń to odwieczny nurt społecznego dialogu. Zamiast koncentrować się na różnicach, warto czasem zmienić perspektywę i przyjrzeć się ich świeżemu spojrzeniu, kreatywność oraz determinacji. Oto 6 powodów, dla których cenię pracę z dynamicznym i kreatywnym pokoleniem Z. Sprawdźcie sami!

Innowacyjność i kreatywność
Pokolenie Z wychowało się w erze cyfrowej, co sprawia, że są oni naturalnie zaznajomieni z najnowszymi technologiami. To osoby bardzo aktywne i pomocne przy wdrażaniu rozwiązań informatycznych. Poproszeni o pomoc chętnie współpracują i testują aplikacje. Z łatwością znajdują praktyczne rozwiązania oraz dają bardzo szybki feedback. Pokolenie Z, to najlepsi eksperci w sprawdzaniu innowacji.

Dążenie do rozwoju
Jedną z najbardziej inspirujących cech pokolenia Z jest ich nieustanne pragnienie rozwoju. Są ambitni, chętnie uczą się nowych rzeczy i szukają możliwości awansu. Cieszą się z każdego szkolenia, dostrzegają w nich szanse na poszerzenie horyzontów. Mają zupełnie inne podejście do samorozwoju, są kreatywni. To dla mnie ogromna satysfakcja móc wspierać ich rozwój zawodowy w zakresie mentoringu.

Łatwość w nawiązywaniu relacji online
Pokolenie Z jest znane z umiejętności swobodnej komunikacji w świecie online, co przenosi się także na sfery zawodowe. Wszyscy komunikują się swobodnie w języku angielskim. Nie mają oporów, żeby rozmawiać z zagranicznymi kontrahentami. Zauważyłam też, że łatwo nawiązują relacje z kolegami z pracy, co sprzyja sprawnemu funkcjonowaniu zespołu. W Sanmarze stawiamy na współpracę i dobry klimat. Młodzi pracownicy doskonale wpisują się w naszą kulturę.

Work-Life balance
Młodzież uczy nas odpoczywać. Kiedyś praca w godzinach nadliczbowych była powodem do dumy i świadczyła o zaangażowaniu pracownika. Dzisiaj wiemy już, że prowadzi do wypalenia zawodowego i trudności w okazywaniu empatii oraz uwagi współpracownikom. Pokolenie Z jasno stawia granice i ma odwagę mówić o swoich potrzebach, życiu prywatnym, uczuciach i emocjach. Doceniam ich szczerość, a także zdrowy balans między życiem prywatnym a zawodowym.

Dywersyfikacja umiejętności
Pracując z młodymi profesjonalistami, zauważyłam, że różnorodność ich umiejętności jest imponująca. Kombinacja różnych talentów w zespole przekłada się na kompleksowe podejście do codziennych wyzwań. Uwielbiam ten moment, kiedy proponuję im zadanie i dostaję w zamian mnóstwo pomysłów jak podejść do tematu. Nie mówią „nie wiem”, „boję się”, działają od razu i korzystają z wielu narzędzi wspierających szukanie rozwiązań.

Zrozumienie wartości marki
Zauważyłam, że młodzi pracownicy z pokolenia Z są bardziej zorientowani na wartości i misję firmy. Są świadomi znaczenia pracy dla firmy, której cele pokrywają się z ich własnymi. To zaangażowanie przekłada się na większą lojalność i ich zaangażowanie w osiąganie wspólnych sukcesów.

Praca z pokoleniem „Z” w obszarze wdrożeń w firmie transportowo-spedycyjnej to nie tylko wyzwanie, ale także niesamowita szansa na zbudowanie zrównoważonego, innowacyjnego zespołu. Ich holistyczne spojrzenie na świat oraz otwartość na nowe technologie sprawiają, że proces szkoleniowy jest dynamiczny i efektywny. Widzę, jak chęć zdobywania wiedzy oraz umiejętność szybkiego przyswajania informacji przekładają się na praktyczne umiejętności, które są nie tylko wartościowe dla ich rozwoju, ale także dla naszej firmy. Cieszę się, że mogę być częścią tej ekscytującej podróży razem z moimi młodymi, utalentowanymi współpracownikami. Jeśli macie ochotę dołączyć do naszego zespołu i spróbować sił w Sanmarze, zapraszamy do kontaktu -> sanmar.pl/kontakt.


Znajdziecie nas także w social mediach -> Facebook, LinkedIn